Hľadať...
HORE
Be fit not shit Tripy rodinné

Veľká Fatra: Turistika na vrch Kopa

Vrch Kopa Veľká Fatra

Jeseň nám pomaly klope na dvere a my sme sa rozhodli stráviť jednu z posledných letných sobôt v slnkom zaliatej prírode. Cieľom našej turistiky sa tentoraz stal vrch Kopa vo Veľkej Fatre. Ide o kopčisko, ktorý máme rovno pod nosom. Cestou na internát som okolo neho chodievala 2x do týždňa. A predsa som ho zaregistrovala len nedávno. Počas výstupu sme stretli dokopy štyroch ľudí. Len štyroch!!!! Kúsok od vrcholu sa nachádza skalná plošina s krížom a nádhernými výhľadmi na Stankovany, vrch Šíp, či Veľký Choč. Tušil niekto z Vás, že niekoľko metrov vysoký kríž – symbol Stankovian niekto napílil z oboch strán?

Estetický zážitok v podaní môjho nákresu do mapky

Veľká Fatra: Turistika na vrch Kopa
Trasa, ktorú sme absolvovali Zdroj: www.mapy.dennikn.sk

Vlakom sme sa odviezli do Krpelian. Naším cieľom sa stal spomínaný vrch Kopa a ďalej sme chceli pokračovať do Stankovian, kde je opäť vlaková stanica. Čo sa čísel týka. Celková trasa má niečo cez 10 kilometrov. Popasovať sa treba s 860timi výškovými metrami. Odhadovaný čas podľa značiek je 4:40 hod. Trasa začína pri Krpelianskej priehrade s elektrárňou, pokračuje lesom, stúpanie graduje najmä pod samotným vrcholom. Krásne výhľady sú až ďalej pri drevenom kríži. Najvyšší bod je zarastený stromami. Cesta do Stankovian a Ľubochne vedie cez prírodnú rezerváciu Korbeľka.

Krpeľany

Výlet začal už na našom sídlisku, nakoľko sme na stanicu išli pešo 4 km. Cesta vlakom prefrčala a my sme sa ocitli v Krpeľanoch zoči voči novej výzve. Krásavica sa hrdo týčila nad nami z výšky 1 187 m. n. m.

Najvyšší vrch na fotografii – Kopa Zdroj: Vlastný

Zo stanice sme prešli okrajom dediny ku priehrade. Popod múr vedie most a z neho možno sledovať živelnú vodu ako predvádza svoju silu. Ponad priehradu vedie neznačený chodník a dá sa ním prejsť až na vrchol Sokol. Je z neho pekný výhľad na Kraľoviansky meander a Šútovo. Ale treba počítať s tým, že je tam strmý zráz, plný lístia – žiadna romantická prechádzka. Ja osobne som úplne hore ešte nebola, ale brat má odtiaľ naozaj vydarené zábery na okolitú prírodu.

Za mostom sme odbočili doprava a turistický smerovník nás naviedol na lesnú cestu vľavo. Začala nenáročne v príjemnom chládku listnatého lesa.

Krpelianska elektráreň
Krpelianska elektráreň Zdroj: Vlastný

Cesta hore

Cestička vedie príjemným chládkom. Fajn prekvapením výstupu je altánok a pramenitá voda hneď vedľa. Tu si deti prejedli řošky. A občerstvení sme sa vydali smelo ďalej.

Veľká Fatra: Turistika na vrch Kopa
Úvod
Veľká Fatra: Turistika na vrch Kopa
Občerstvenie
Veľká Fatra: Turistika na vrch Kopa
Prameň Zdroj: Vlastný

Z vlaku sme vystúpili približne 9:10. Ku altánku sme dorazili po hodine kráčania. Ešte hodinu 15 nám to potom trvalo na vrchol. Myslím, že sme istý úsek išli skratkami, lebo serpentíny lesnej cesty pretínal chodník, ktorý nebol úplne značený. Tento záver bol strmší. Miestami sa odhaľovali pekné pohľady na okolité kopčiská a do kotlinky.

Veľká Fatra: Turistika na vrch Kopa
Strmšie stúpanie v druhej polovici Zdroj: Vlastný

Vrchol Kopa a výhľad zo skalnej plošiny

Samotný vrchol Kopy je zalesnený. Výhľady odtiaľ nie sú až také veľkorysé. Za to pár minútiek kráčania ďalej po červenej je odbočka k skalnej plošine s krížom. Tu sa naskytuje pekný pohľad na okolitú krajinu. Pod krížom je strmý zráz dolu do doliny.

Veľká Fatra: Turistika na vrch Kopa
Výhľad a stromy
Veľká Fatra: Turistika na vrch Kopa
Smerovník označujúci vrchol Zdroj: Vlastný

Špecifikom obce Stankovany sú drevené kríže, ktoré dohliadajú na tamojších obyvateľov už storočia. Jeden sa vypína na bralnatom Šípe, druhý na zalesnenej Kope.

Zdroj: file:///C:/Users/ivans/Downloads/zvesti_2014_VII_3.pdf

Súčasný kríž na Kopu vyniesli pomocou vrtuľníka ministerstva vnútra v júli 2014 potom ako sa predchádzajúci zničil vplyvom poveternostných podmienok. Nový kríž nechali následne posvätiť. Fotografiu som si požičala zo stránky vetroplach.magazin.sk.

Veľká Fatra: Turistika na vrch Kopa
Kríž nad Stankovanmi Zdroj: vetroplach.magazin.sk

V máji 2016 podľa článku zverejnenom na myliptov.sme.sk, neznámy páchateľ kríž napílil ručnou pílkou z dvoch strán. Incident riešila aj polícia. Dotyčný pravdepodobne dúfal, že poveternostné podmienky, túto skazu dokončia. Treba povedať, že tadiaľto prechádzajú turisti pomerne často a napílenie kríža sa odhalilo krátko pred hromadným výstupom. Kríž následne spevnili chlapi z okolitých dedín. Mohol sa zrútiť dolu strmým zrázom, ale viete si predstaviť aj iný scenár? Ja radšej nie!

Veľká Fatra: Turistika na vrch Kopa
Pohľad na Malú Fatru
Veľká Fatra: Turistika na vrch Kopa
Stankovany a vľavo Šíp
Veľká Fatra: Turistika na vrch Kopa
Stankovany v pozadí s Dolným Kubínom
Veľká Fatra: Turistika na vrch Kopa
Spevnený kríž Zdroj: Vlastný

Výhľad od kríža je na rieku Váh, obec Stankovany, Fatru v popredí s vrcholom Šíp a v pozadí vľavo sa majestátne týči Veľký Choč.

Korbeľka

Zostup do Stankovian vedie cez prírodnú rezerváciu Korbeľka. Podľa dostupných info na enviroportal.sk bola táto oblasť vyhlásená za rezerváciu v roku 1973. Ide o rozlohu 861 600 m2 s 5. stupňom ochrany. V tejto oblasti sa nachádza aj niekoľko jaskýň, ale sú mimo turistického chodníka.

Turistika na vrch Kopa, Korbeľka prírodná rezervácia
Všade prítomné kalamitné drevo Zdroj: Vlastný

Pre mňa ako turistu bolo v tejto lokalite zásadné to, že sa tu nespracováva kalamitné drevo. Z viacerých environmentálnych dôvodov toto chápem a oceňujem. Na druhej strane sa treba pripraviť na to, že strmý zostup vedie cez popadané všadeprítomné stromy. Chvíľami som netušila, či preliezať stromy smerom doľava, či doprava. Keby nie chlapov, ktorí ma navigovali, asi by som tam tie stromiská preliezala doteraz. Musím sa priznať, že som mala veľký rešpekt, aby sa tie pne nepohli a nezašprajcli niekoho z nás.

Turistika na vrch Kopa, Korbeľka prírodná rezervácia
Náš „chodník“ Zdroj: Vlastný

Stankovany vlak

Kúsok na stanicu do Stankovian sme išli popri hlavnej ceste. Ivčo usúdil, že tu je lepší prístup na stanicu v porovnaní s Ľubochňou. Priznám sa, že to neviem porovnať. Ešte pár krát sme sa mohli pokochať na majestátny kopčisko, ktorí sme pokorili. Spätne hodnotím tento okruh veľmi dobre, odhliadnuc od náročnejšieho úseku Korbeľky, sa mi veľmi páčili výhľady, príroda, málo turistov, možnosť vrátiť sa z vrcholu novou trasou a tým pádom uvidieť ešte niečo iné :). Takže na záver Horám zdar rovnako ako aj aktívnemu spokojnému nažívaniu!

Veľká Fatra: Turistika na vrch Kopa Zdroj: Vlastný

«

»

Napíšte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No connected account.

Please go to the Instagram Feed settings page to connect an account.