Hľadať...
HORE
Nezaradené

Švošovský náučný chodník

Švošovský náučný chodník

Švošov to nie je len jazyková prešmyčka. Mne to príde ako taký milý názov a jazykolam zároveň. V skutočnosti ide o dedinku medzi Martinom a Ružomberkom. Nachádza sa na opačnej strane Váhu pod strmým zrázom Skríženej skaly. Má vlastnú vlakovú stanicu a to sme samozrejme využili :). Brat objavil náučný chodník, ktorý vedie ponad túto dedinku. Tak keď sa ta vybral s polovičkou a drobcom, radi sme sa s kukuričkami pridali. Poďme sa teda pozrieť, čo tento pekný okruh obnáša a zistíte, či je to prechádzka v štýle „balerínky a kabelka“.

Mapka

Tento náučný chodník má dĺžku 5,6km s prevýšením 390 metrov. Odhadovaný čas okruhu je 2 a pol hodiny. Ide skôr o lesný chodník, miestami strmší, pre kočík isto nie je vhodný. Bol vytvorený v roku 2016. Vtedy bolo osadených 10 informačných tabúľ. Z nich sa dozvieme niečo o obci Švošov a o tom čo tu rastie, či žije. Trasa vedie svahmi vrchov Ostrô a Havran.

Studené ráno

Rána sú mrazivé, tak som deti naobliekala. Vravím si, tá Nataš mi v tom nosiči vymrzne, dám jej radšej oteplovačky. No ale ako slniečko hrialo, milo nás prekvapil krásny a teplý deň. Tak som postupne zhadzovala šuplaty z tých mojich cibuliek ako to len šlo. Vláčik nás vyhodil v Švošove: „Nezastavujem, máme zpoždění!“ 🙂 Odtiaľ sme kráčali vľavo dedinou až sme narazili na smerovníky, ktoré nás naviedli.

Švošovský náučný chodník
Brat posudzuje odbroným očkom, čo nás čaká a neminie Zdroj: Vlastný

Začiatok chodníka

Chodník začína v lese na konci dediny – na ulici Skalky. Od stanice, kde sa nachádza aj vyššie priložená informačná tabuľa, je to asi pol kilometra. Pomaličky v kľude stúpame lesom. Nástup a koniec sú mierne strmšie. Blížime sa k žltej turistickej značke, ktorú pomyselne pretneme na dvoch miestach. Všetky deti pekne kráčajú.

Švošovský náučný chodník
Nástup na chodník a opúšťame Švošov
Švošovský náučný chodník
Strmší začiatok Zdroj: Vlastný
Švošovský náučný chodník
Všade naokolo zúri jeseň 🙂 Zdroj: Vlastný

Kráčame lesom s ihličnatými a listnatými stromami, popadané lístie príjemne šuchoce pod nohami. Tu sa nenaskytujú rozľahlé výhľady do doliny. Skôr sa kocháme lesom, ktorý sa pripravuje na snehovú prikrývku. Pri náučných tabuliach oddychujeme a deťom odpovedáme na zvedavé otázky.

Príjemný prechod lesom

Napriek tomu, že na nás z kalendára neúprosne hľadí mesiac november, bolo nám fakt teplo. Ako sme na začiatku trasy vyšľapali strmák, tak teraz to bola už len príjemná prechádzka. Najmladšiu som si teraz už vyhodila na chrbát a do 5tich minút odfukovala. Dávidko (bratov a švagrinkin drobček) trošku dlhšie odolával. Ale nakoniec ukolísalo nosenie i jeho :).

Švošovský náučný chodník
Značenie chodníka
Švošovský náučný chodník
Prameň pri mostíkoch
Švošovský náučný chodník
Moja Alica v krajine zázrakov Zdroj: Vlastný

Cestička je zarezaná v strmom svahu Havrana a vrchu Ostrô ako som už spomenula. Ďalej prechádzame po drevených mostíkoch. Tu sa nachádza aj horský prameň. A najprv len tak pozvoľne, začíname klesať a preklápame sa do druhej polovice nášho výletu.

Zostup do dediny

Postupne sa chodník začal prudšie stáčať doprava. A poslednú tretinu aj prudšie klesať. Deviata tabuľa o cicavcoch sa nachádza na lúke s pekným výhľadom na náprotivnú Veľkú Fatru. Zľava možno vidieť vrchol Sidorovo, Plieška, Tlstá hora, Červený grúň či Kútnikov kopec.

Švošovský náučný chodník
Predposledná tabuľa Zdroj: Vlastný

Pokračujeme na rázcestie, kde odbočujeme strmo dolu, rozbitou lesnou cestou. Po pravej strane sa nachádza oplotený areál – Švošovská zvernica. A na záver sa dozvieme niečo o vtákoch z okolia z tabule, ktorá ešte patrí ku chodníku. Darmo, to najlepšie na koniec :)))). Koniec cestičky sa nachádza asi 5 minutiek pešky od vlakovej stanice. Cez rieku Váh sa dá ešte prejsť do dedinky Hubová. Kúsok od tohto mosta, hneď pri hlavnej ceste je možnosť navštíviť Motorest Gombáš. Dobre varia a majú pekný areál vhodný pre deti. Nad Hubovou sa nachádza ešte jeden náučný chodník. Ten je o čosi dlhší. Možno sa raz vyberieme i týmto smerom. Veď prečo nie :))).

Švošovský náučný chodník
Poklady sveta Zdroj: Vlastný
Švošovský náučný chodník
Vlaková stanica Švošov Zdroj: Vlastný

Na záver Záver

Ak hľadáte tip na pekný nenáročný výlet, tak smelo sem. Treba však počítať so strmšími úsekmi a lesným terénom. Nie je to prechádzka v štýle – balerínky a kabelka. Po daždi to tu musí byť čosi náročnejšie, prípadne v zime. Oficiálne je chodník obojsmerný, takže je len na vás ako to celé uchopíte. Prajem veľa chuti k pohybu na čerstvom vzduchu, lebo to je jeden zo zásadných míľnikov ako zostať zdraví 🙂

«

»

Napíšte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No connected account.

Please go to the Instagram Feed settings page to connect an account.