Hľadať...
HORE
Nezaradené Tripy rodinné

Špičiak/Spitzenberg nad Hornou Štubňou

Špičiak, Spitzenberg nad Hornou Štubňou

S mojou švagrinkou sme sa dohadovali nad spoločným výletom. A padol návrh ísť na vrch Špičiak. No sme sa zasmiali, lebo obe sme jeho názov skomolili. Lenka tvrdila, že sa volá Spičiak a ja, že Špiciak. Vravím: „To je od slova špic. Ak sa ten vrch volá Spičiak, tak nabudúce môžme ísť rovno na Skokotinku :)))).“ Tak nakoniec bola bližšie k pravde Lenka. Na kopčisko sme šli koniec koncov sami, lebo brat chcel stihnúť futbal, tak sa priklonili k inej alternatíve výletnej. No a prečo ma skopala elektrina? A prečo sme ako kromaňonci?

Mapy by Simonkey

Špičiak/Spitzenberg z Hornej Štubne
Trasa na Špičiak z vlakovej stanice Zdroj: Mapy.dennik.sk

Dovolila som si do turistickej mapky opäť voľačo zakresliť. Dnes sa mojou obeťou stala farba fialová. Ale nie o tom so chcela. Vlakom sme sa doviezli na stanicu Horná Štubňa, ktorá sa nachádza kúsok od samotnej dediny. Pešky sme sa vybrali naprieč spomínanou dedinou. Po pravej strane už zo stanice bolo vidno náš cieľ – Špičiak. Musím povedať, že odtiaľto vyzeral dosť nevinne.

Ide opäť o neznačenú trasu. Takže vzdialenosť je zase len taký odhad aplikácie. Trasa tam a späť má nejakých 8 kilometrov. Vrch je vysoký 966 m. n. m. To znamená, že sme sa popasovali s prevýšením niečo cez 350 metrov. To samotné stúpanie je po bývalej zjazdovke a je nasekané asi na posledný kilometer. Ej stehienka zahoreli :).

Špičiak/Spitzenberg z Hornej Štubne
Pohľad od vlakovej stanice Zdroj: Vlastný

Horná Štubňa

Horná Štubňa je peknou dedinkou neďaleko Turčianskych Teplíc. Chalúpky zasadené pod horou v mierne zvlnenom svahu so žblnkotajúcim potôčkom pod oblokmi, musia byť lákadlom nielen pre víkendových chalupárov. Názov obce pochádza z nemeckého slova „Stuben“, čo v preklade znamená chalupa.

Prvá písomná zmienka  o obci, vtedy pod názvom Nová Lehota, je v listine Turčianskeho konventu  z 21. septembra 1390. Predpokladá sa, že obec založili a osídlili nemeckí kolonisti z neďalekej Kremnice.

Zdroj: https://www.hornastubna.sk/historia-obce.html
Špičiak/Spitzenberg z Hornej Štubne
Horná Štubňa
Špičiak/Spitzenberg z Hornej Štubne
…a jej zákutia Zdroj: Vlastný

Rýchlostná cesta R3 odklonila veľkú časť dopravy z dediny. O to pokojnejším dojmom pôsobí teraz. Vedela by som si tu predstaviť stráviť pokojný víkend a bližšie preskúmať okolie.

Zjazdovka

Na konci dediny sme odbočili vpravo smerom na Špičiak. Ocitli sme sa na bývalej lyžiarskej zjazdovke. Nepodarilo sa mi o nej dohľadať nejaké bližšie info. Akurát sa nebojím skonštatovať, že už sa tu nejakú zimu nelyžovalo. Vlek chátra a svah postupne zarastá kríkmi. Predpokladám, že pod zánik sa podpísali najmä slabnúce zimy. Ináč to vyzerá na šikovný kopčok, spád má. Viem si predstaviť, že sa nečaká dlho v rade a človek točí jazdu za jazdou.

Špičiak/Spitzenberg z Hornej Štubne
Okolie bývalého lyžiarského strediska
Špičiak/Spitzenberg z Hornej Štubne
postupne chátra
Špičiak/Spitzenberg z Hornej Štubne
Pohľad zo zjazdovky na Štubňu Zdroj: Vlastný

Idylku trošku narúša prítomnosť vysokého napätia. Výhľady sú pretínané elektrickými káblami. To je daň, ktorú dnešný komfort prináša. Zjazdovka, ako som už spomenula, postupne zarastá vysokou trávou a kriakmi. Chvíľami som pozerala do mapky v mobile, či smerujeme správne k vrcholu. Našťastie, nebolo kde zablúdiť. Lebo ja som na toto špecialista :).

Špičiak/Spitzenberg z Hornej Štubne
Výstup po zjazdovke Zdroj: Vlastný

Spitzenberg

Ostrý vrch, Špičiak, alebo aj nemecký ekvivalent Spitzenberg pomenúvajú jeden a ten istý vrchol. Predpokladám, že nemecký názov pochádza od pôvodných obyvateľov Štubne. Má výšku 966 m. n. m. a patrí do chránenej oblasti Veľkej Fatry. Oblasť tvoria lesy, lúky a pasienky. Je tu veľký potenciál na rozvoj cestovného ruchu. Ale úprimne, mne sa páči práve ten kľud, príroda a bez zbytočných suvenírov a predražených parkovísk.

Špičiak/Spitzenberg z Hornej Štubne
Pohľad na Krivánsku MF
Špičiak/Spitzenberg z Hornej Štubne
Posledný stĺp
Špičiak/Spitzenberg z Hornej Štubne
Nejako zaostávam
Špičiak/Spitzenberg z Hornej Štubne
Prvé prízemné mrazy Zdroj: Vlastný

Pomaly sme sa blížili k vrcholu. Tráva tu bola vysoká asi ako Evka s Tomáškom. Trčali z nej len čapice :). Tenisky im z vlhkej zeme úplne premokli a do toho fúkal studený vietor. Drkotali sme zubami. Dlho sme sa hore „neohriali“. Niečo sa prejedlo, akurát čo sme sa porozkladali na kameňoch ako takí kromaňonci. Ale to prirovnanie na nás sedí vo viacerých ohľadoch.

Špičiak/Spitzenberg z Hornej Štubne
Pohľad do Turčianskej Kotlinky Zdroj: Vlastný
Špičiak/Spitzenberg z Hornej Štubne
Pohľad aj na svah, ktorým sme si to drtili hore Zdroj: Vlastný
Špičiak/Spitzenberg z Hornej Štubne
Vrchol na dosah
Špičiak/Spitzenberg z Hornej Štubne
Smerovník Zdroj: Vlastný

Cesta späť

Riskli sme to a pod vrcholom sme odbočili vpravo na zvažnicu, ktorá nás cez rúbanisko, zaviedla späť do dediny. Bolo príjemným spestrením vracať sa späť inou trasou a uvidieť zase niečo iné. Na pastvinách sa pásli kravky. Boli za elektrickým plotom, ktorý sme asi na dvoch miestach križovali. Ako som ho preliezala, stiahla som si rukávy mikiny, aby som sa nedotkla drôtikov. No či sa mi ruka nevyšmykla a neskopalo ma. Mi vyletel ruksák z ruky. Ivanisko sa smial, deti nechápali, čo sa deje. No čo, od vtedy som opäť nabitá energiou :))). Boháča, sa mi všetky chlpy zježili… A to ich nemám málo!!!! 🙂

Špičiak/Spitzenberg z Hornej Štubne
Cestou do dzedziny cez rúbanisko Zdroj: Vlastný

Na záver Záver

Tento výlet by som zhodnotila ako nenáročný s prekvapivo peknými možnosťami porozhliadať sa po okolí. Prísť autom až pod zjazdovku a vyšľapať len hore a dolu by bolo asi málo. Prípadne to potom spojiť ešte s niečím zaujímavým týmto smerom. Napadá mi ako prvé kúpanie v Tepliciach. Nemyslím len aquapark, ale nachádza sa tu aj menej známe kúpalisko Vieska a v neďalekých Mošovciach kúpalisko Drieňok. Toť moje obľúbené. Samozrejme teraz na jeseň treba brať do úvahy počasie. Celoročne je prístupná napríklad Harmanecká jaskyňa, či menej známy, ale rovnako zaujímavý vodný žľab Rakytovo. A kto má rád vláčiky, pozor! My sme sa raz boli pozrieť aj na neďaleký viadukt Na vode a kúsok ďalej je aj viadukt Čierna voda.

«

»

Napíšte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No connected account.

Please go to the Instagram Feed settings page to connect an account.