Hľadať...
HORE
Nezaradené Tripy rodinné

Ferrata HZS

lezenie po skale

Ferrata HZS, je ferratou Horskej záchrannej služby. Nakoľko ju jej dobrovoľníci vybudovali a naďalej sa o ňu starajú. Ide o krásnu roklinu, ktorú vytvaroval Pivovarský potok. Táto lezecká trasa je istená oceľovým lanom. Lezec by sa mal istiť sám. Taliansky názov Via ferrata je podľa wikipédie železom opatrená cesta v náročnom horskom teréne. Konkrétne na tejto sú navyše informačné tabule. Podľa jednej z nich sa jedná o pôvodný turistický chodník, ktorý viedol na Martinské Hole. Vybudovanie „starej cesty“ zo Strání viedlo k jeho „úpadku“. Alebo skôr rozmachu ? 🙂 Minimálne prírode táto zmena prospela. Tento okruh sa dá skrátiť a absolvovať jeho menej náročnú časť napríklad aj s deťmi. Pripájam tip skrátenej verzie výletu takmer v závere príspevku. A v jednom z jazierok Pivovarského potoku sa pán manžel kúpe oblečený! Naozaj! On by sa nikdy, ale nikdy nikde neobjavil ináč ako oblečený :-). No a malá čerešnička na torte, ktorú si vlastne vydupal náš Tomáško. Nakoniec to bol mega zážitok pre nás oboch.

Približný plánik cesty, nasleduj šípky 🙂 Zdroj: S batohom cez hory

Niečo o chodníku v číslach

Na chodník sa dá pohodlne dostať z Martina z konečnej zástavky v mestskej časti Stráne. Nachádza sa tu aj parkovisko pre tých, ktorí to tu zvrtnú autom. Do tohto bodu sa aj človek z ferratky vráti. Kruh sa uzatvorí :-). Ide o jednosmernú cestu, ferratou sa dá ísť len hore. Konkrétne ide o červenú trasu na mapke. Východzí bod je teda vo výške 500 m. n. m. a cieľ 1 245 m. n. m. (koniec červenej značky). Človek dokopy urobí skoro 800 výškových metrov, na starú chatu je to ešte kúsok vyššie. Naspäť na zástavku sa ide po žltej. Dĺžka celého okruhu je približne 13 km. Trasa je bezplatná. Dva krát ročne sa robí uzávera. Je to hlavne kvôli obyvateľom lesa, hniezdeniu, rodeniu mláďat… Pre ne je asi fajn, keď im občas nelezieme do obývačky. Podľa informačnej tabule na začiatku trasy sa konkrétne jedná o obdobie na jar. A to od 15. 4. do 31. 5., potom na jeseň od 15. 9. do 31. 10. Aktuálne info sú aj na fb stránke.

Táto trasa je krásna. Niekedy som zabudla pozerať popod nohy. „Vy jste se zase kochal, že jo, pane doktore.“ Nesmrteľná hláška z filmu Vesničko má středisková :-). Úplne vystihovala vnútorné rozpoloženie cestou hore. Trasa je naozaj pastvou pre oči. Trošku mi pripomína Slovenský raj. Mostíky, rebríky, oceľové laná. Svojou rozmanitosťou ponúka všestranné pohybové vyžitie. Nedostanú zabrať len nohy, ako pri klasickej turistike. Rovnako aktívne sú ruky, cítila som dlane. Ešte kúsok a mám pľuzgiere. Na ferrate sa odporúča mať výstroj. Tá sa dá požičať v Penzióne Ferrata. My sme ju mali zabezpečenú len pre synátora. Vstup pre deti sa v konečnom dôsledku neodporúča. Chodník je koncipovaný pre ľudí nad 150 cm. Skoby a ich rozmiestnenie nie sú pre nižších ľúdí. Od zástavky vedie lesná cesta k spomínanému penzióniku. Pešo to môže trvať tak 20 minút. Odtiaľto vedie už turistický chodník roklinou spomínaného Pivovarského potoka.

Nástup na chodník

Lávka, ktorá to už vzdala

Úvod a v podstate prvé 2/3 sú pozvoľné, veľmi príjemné. Po strane žurčí potok. V lete robí príjemnú mikroklímu. Dolu v meste sa nedalo dýchať. Tu medzi stromami nás uvítal svieži vzduch. Chodník sa vinie pomedzi kamene, rôznymi smermi kopíruje potok. Ten sme prekonávali prechodom cez drevené lávky. Sú udržiavané, v dobrom stave. Tie, ktoré si vzala príroda, sú nahradené novými. Drevené mostíky sú postupne striedajú oceľové. Aj keď drevo mi tu pasuje vizuálne viac, ale chápem praktickým dôvodom, ktoré vedú k tejto zmene.

Zaujímavosťou sú pozostatky strojov z čias prevádzkovania lomu. Tie sa páčili najmä juniorovi. Čítali sme si bližšie informácie o ich využití na informačných tabuliach. Tomáško utekal hore chodníkom a chcel rýchlo nájsť ďalší vagónik, ktorý videl na obrázku. A v tráve sme objavili aj zarastené koľajnice. Vaaaau! No keďže sme „vláčikofili“, tak toto bol naozaj silný objav :-).

Najkrajšia finálna tretina

Časť prechádzky vedúcej cez les bola veľmi príjemná, najmä teraz v letných horúčavách. Zhruba v polovici je výrub. Na tomto úseku z nás trošku tieklo. Ale čo sa stúpania týka, stále to bola skôr príjemná prechádzka. Posledná tretina však prekvapí. Malé skalné jazierka, vodopády, bývalý lom. Človek nevie kam skôr pozrieť. A keď sa otočí smerom do doliny, krásny výhľad na Martin. Ale tu sa už stúpa.

Tutok sa v jednom ľadovom, podotýkam veľmi ľadovom jazierku schladil pán manžel. Keby sa tak niekedy vedel schladiť pri nevhodných poznámkach, keď ho naháňam po byte s pripomienkami, že myčka sa nevykladá sama a prach tiež nezmizne len tak od seba :-)))). Ale to už odbočujem! A zase nechcem si robiť problémy, ak by to tu náhodou čítal :-). A áno, toto je tá časť určite „oblečeného“ kúpania!

Finálna verzia je jednoznačne najkrajšia. Viac menej vedie popri väčších a menších vodopádoch. Tie sa striedajú s čarovnými jazierkami. Ferratová výstroj sa preklikáva po oceľových lanách. Trasa vedie po stupačkách, rebríkoch. Celé telo dostáva príjemne zabrať. Šumiaca voda je čerešničkou na torte. Treba sa však sústrediť. Je tam vlhko, šmýka sa. Človek musí byť v strehu a neustále mať na zreteli svoju bezpečnosť. Približne v tejto časti sa nachádzajú aj dva mosty, ktoré sú adrenalínovým spestrením. Určite treba skúsiť.

Rozdvojenie trasy

Trasa sa ku samému koncu červevenej značky rozdvojuje. Informačná tabuľa na tamto rázcestí obsahuje mapku s náročnosťou oboch trás. Vľavo je jednoduchšia varianta. Patrí do kategórie obtiažnosti B. Vpravo sa nachádza veľký vodopád s obtiažnosťou C. Ide o náročnejší úsek, ale podotýkam, že krátky. Záver stojí za to. Ani sme sa nenazdali a boli sme na konci ferraty, kde sa nachádza posedenie. Príjemne unavení a plní endorfínov. Podpísali sme sa v knihe návštev a pokračovali smerom ku chatám. Na vyššie pripojenej mapke, je to akurát trasa po modrej značke. Ide približne o 2O minútový úsek, nemá ani 1 km. Viac menej prechádzka. Časť vedie po turistickom chodníku a časť po lesnej ceste. Chvíľami s miernym stúpaním.

Smer ku chatám a jedno neplánované prekvapko

Nakoniec sme došli na zjazdovku. A rovná čiara ku Chate Martinské Hole. Táto má ešte nádych takej starej dobrej turistickej chatice. Dali sme si teplú polievku, niečo na osvieženie.

Keď tu zrazu Tomáško pribehol, že sa rozprával s ujom, ktorý požičiava kolobežky. Jednu si vyskúšal a keďže dočiahol na brzdy. Bolo rozhodnuté. Vydupal si jazdu z holí na nej. Úprimne nebolo mi všetko jedno. Cestu dobre poznám, ide o 7 kilometrový úsek plný zákrut. Bála som sa o neho. Ale keď som videla , že ide opatrne, strach opadol. Občas sme zastavili, aby sme si oddýchli. Ruky a ramená sme mali úplne vytrasené. Do zákrut sme nevleteli bezhlavo. Nakoniec to bol zážitok jak sviňa. Fakt sa nám páčilo. A Tomuľo bol nadšený. Strašne sa mu páčilo celkovo na ferrate a tie kolobežky to vyšperkovali. Nakoniec sme ich vrátili kúsok nad konečnou zástavkou, 3 minútky pešo od auta. Je krásne celé to vnímať cez tie jeho nádherné detské očiská. Ivčo, ktorý vyrazil skôr pešo, nás čakal s orosenou odmenou v ruke. Vedľa zástavky sa nachádza aj malé posedenie. Padne vhod :-).

Možnosť kratšieho okruhu

Kratšia alternatíva výletu Zdroj: S batohom cez hory


A teraz avizovaná kratšia alternatíva. Možno pre tých, ktorí si to chcú len tak omrknúť a nevedia, čo očakávať. Prípadne chcú skúsiť s deťmi. Skrátka light verzia. Odporúčam vyraziť z konečnej zástavky ku Penziónu Ferrata. Odtiaľ po červenej hore a potom asi v polovici odbočiť smerom na žltú. Do mapky vpravo som fialovou obtiahla trasu, ktorou sa dá elegantne napojiť na spomínanú žltú. A po nej šup dolu k východziemu bodu. Pekný okruh, keď má človek chuť na zmenu.

Zopár teplých slov na záver

Domov sme síce prišli unavení. Ale opäť spokojní. Trošku skľudnení, čo sa nám nestáva často :-). Tomáškovi sa to lezenie, tak veľmi zapáčilo, že už špekulujeme nad obdobným výletom. Vyzerá, že ďalší príspevok bude z Jánošíkových dier. My sa tešíme a veľmi. Aj vy sa tešte, lebo tešenie je jednoducho super!

«

»

Napíšte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No connected account.

Please go to the Instagram Feed settings page to connect an account.