Hľadať...
HORE
Be fit not shit Inuo

6 a pol dôvodu prečo mám rada prírodu

Pohľad z vrchu Suchý

Príroda a jej objavovanie patrí k sebe ako Laurel a Hardy, múka a pečenie či ponožky a sandále. Sorry, to posledné je asi trochu výstrel vedľa. Nieže by na tom nejako extra záležalo, teda prejdime radšej k téme. Príroda patrí k ľuďom odjakživa a naopak, ľudia k prírode. Moderný spôsob života v mestách nás trošku odstrihol od tradičného nažívania a zmýšľania. Ale prechádzka na čerstvom vzduchu slnkom zaliatym lesom baví väčšinu ľudí, ktorých poznám – mladých, starých, dedinčanov, meštiakov, pekných aj škaredých. V prírode sme si všetci rovní, odhliadnuc od spoločenského statusu, vzdelania, veku, či iných sakra dôležitých aspektov. Vzťah k nej má každý špecifický a nedá sa úplne paušalizovať. Niekto má rád prechádzky, iný si ju užije z konského sedla, niekomu stačí zurčiaci potok nad sídliskom a horolezec sa najlepšie vyblázni na stene. Takže tu je niekoľko dôvodov, prečo si myslím, že sa volaniu prírody netreba brániť.

1. Zdravotný benefit

Prečo mám rada prírodu: srdce s činkou
V zdravom tele zdravý vzduch Zdroj: https://www.zzz.sk/clanok/13876-10-maj-2015-je-svetovym-dnom-pohybu-pre-zdravie

Bezpochyby pobyt na čerstvom vzduchu je prínosom sám o sebe. Teraz všetci motoristi pozor. So svojimi motorovými tátošmi sa nemúsite vyvážať až pred líščiu noru, či samotnú vyhliadku na skale, aby ste rýchlo zvrtli fotečku na sieť – ideálne pavúčiu. Mojou obzvlášť obľúbenou situáciou je prechádzka v lese, do toho štebot vtáčikov, zurčiaci potok…. Na strome čítam nápis „držte svojich psích miláčikov na vôdzkach, je obdobie rodenia mláďatok“. Tíšim deti a vysvetľujem im ako sa majú vzorne správať. A do toho drb! Popred nos prefrčí štvorkolka! Otočím sa, aby som si tie svoje ovečky skontrolovala. Znova lomoz! Pre zmenu okolo nás prehrmí crosska!!!!! Čo na to povedať? Momentálne ma vlastne nič nenapadá. Akurát niečo v štýle: Je*te na to! :))))

No ale k zdravotnému benefitu pobytu v prírode. Je k dispozícii množstvo informácií. Zaujala ma napríklad info z portálu zive.aktuality.sk, kde citujú britskú štúdiu. Tá hovorí o tom, koľko času vlastne v prírode treba stráviť, aby sa prvé blahodárne účinky vôbec dostavili:

Je známe, že chodenie von do prírody môže byť prospešné pre ľudské zdravie a mentálnu pohodu, doteraz sme však nevedeli povedať, koľko času na to potrebujeme. Dúfame, že dve hodiny týždenne predstavujú reálny cieľ pre mnohých ľudí, najmä keď je možné si tento čas rozložiť na celý týždeň,“ povedal hlavný autor štúdie Mathew White.

https://zive.aktuality.sk/clanok/141072/pobyt-v-prirode-zvysuje-pocit-zdravia-kolko-nam-ho-za-tyzden-staci/

2. Psychohygiena

Duševná hygiena je oblasť zaoberajúca sa tým ako krásne plápolať. Nie zbĺknuť a hneď vyhorieť. Pojednáva aj o tom ako zvyšovať svoju odolnosť voči stresu a predchádzať vyhoreniu. Pre mňa osobne je aj písanie formou psychohygieny a pomáha mi nejakým spôsobom sa rozptýliť.

Každý kto občas trávi čas v prírode, dobre pozná upokojujúci pocit šušťania lístia pod nohami, či slnko presvitajúce pomedzi konáre stromov. Toto blahodárne pôsobenie potvrdzujú zase nejakí vedci. Nejakí dokonca preukázali, že len pohľad na prírodnú scenériu, pozitívne ovplyvňuje činnosť mozgu.

Potom je tu aj taká japonská technika „forest bathing„. Dá sa preložiť ako lesný kúpeľ, ale v podstate ide o pobyt a meditácie v lese. A tento prístup deklaruje zlepšenie činnosti srdca, zníženie pocitov úzkosti a príznakov únavy.

Prečo mám rada prírodu
Ohhmmmm Zdroj: https://cokde.sk/psychohygiena-je-potrebnym-faktorom-21-storocia/

Keď som sa Ivča spýtala, čo sa jemu najviac páči na týchto našich výletoch, tak povedal, teraz pozor citujem: „Že môžem objímať stromy.“ :)))))))

Kamarátka to zhodnotila o čosi krajšie: „Lebo mám pocit, že v prírode viac žijem…. všetko tam vonia, je tam kľud a ticho… presne opak toho, čo sa deje v ľudskom svete…“ Výstižné, čo poviete?

3. Fyzická kondícia

Prečo mám rada prírodu
Giska tá to vie 🙂 Zdroj: http://www.m.emefka.sk/tag/svaly

Pohyb ako taký je pre telo prospešný, pomáha ho udržiavať vo forme. Pravidelné prechádzky, či turistika posilňujú svalstvo nôh, taktiež doprajeme potrebný stimul kĺbom. Posilňujeme činnosť srdca a tým pádom celý obehový systém, zvyšujeme dychovú kapacitu. Ďalej ide o podporný prostriedok liečby vysokého krvného tlaku a dokonca na stránke tvojezdravie.sk čítam, že pomáha optimalizovať hladinu cukru v krvi. Pomáha odbúravať nespavosť, stres a podnecuje kreativitu. Takže pome smelo do toho.

Prečo mám rada prírodu
Na čo som to ja zase natrafila
Prečo mám rada prírodu
:)))
Prečo mám rada prírodu
:))) Zdroj: http://www.m.emefka.sk/tag/svaly

4. Spolupatričnosť a rovnosť

Od detstva mám zakódované, že na horách sme si všetci rovní. Zdravili sme sa ujom a tetám „ahoj“ bez ohľadu na vek. Strašne sa mi to rátalo. V tábore v Tatranských Matliaroch sme každý deň absolvovali nejakú túru. A keď nás niekto míňal, tak naša skupinka sa odzdravila, ale každý v inom jazyku: Hello, zdrastvuj, češč…. 🙂 Ľudia sa obzerali, krútili hlavami, ale usmievali.

Prečo mám rada prírodu
Zdroj: http://www.m.emefka.sk/tag/priroda

Keď som si podvrtla členok (čo je moja špecialita) a dokrívkala na najbližšiu chatu, bez váhania mi od vedľajšieho stola podali elastický obväz. Na školskom výlete mi dokonca autority kázali obviazať si oba členky preventívne. Taktne naznačili, že som čaptoš :)))).

Ešte ako slobodná neosedlaná korčuľa som plánovala, že čo cez víkend. Tak fungovalo pravidlo „10 na 1ného“. V piatok večer sadnúť na pivo – to 10ti v momente odpisovali, že jasné. A ráno v sobotu niekto na kopec? To sa ozval v lepšom prípade jeden :). Ale partia, s ktorou som niekedy bola na horách, to nás spojilo do navždy.

Turistika s rodičmi
S ockom…
Turistika s rodičmi
….maminečkou Zdroj: Súkromný archív

5. Sebazaprenie a vystúpenie z komfortnej zóny

Teraz nemyslím prechádzku na lúke za dedinou. Ale výstup na vrchol, kde sa človek trošku aj zapotí, aj stehienka zahoria. Stáva sa mi, že už šliapem šliapem a predo mnou pomyselný vrchol. A vravím si, ešte tu sa trošku hecnem a sme tam. No a potom sa objaví ďalší strmák a ďalší. A fakt sa mi stáva, že sa opúšťam na duchu a každý krok je ako za trest. Ale nie je to len fráza, že potom si dosiahnutý vrchol o to viac vážim. Takto sme raz išli na Lysec a s Evkou sme boli prekvapivo pozadu. Poslednú hodinu kráčania, sa nám vrchol takto niekoľko x „oddialil“ a Evka zahlásila: „Mami ten kopec je nekonečný, to čo, on ide až do vesmíru? 🙂 Občas sa človek naučí trošku pracovať so svojou frustráciou.

6. Puto

Keď som spoznala pána manžela, veľmi som túžila viac behať po týchto našich kopčiskách. Bolo ťažké nájsť parťákov, ktorí by sa nechali pravidelne nahovoriť. Patrili k ním tí, ktorí to v piatok až tak neprehnali. Ruku na srdce, veď aj ja som sa musela merkovať :)))). Nedá sa všetko stíhať a niekedy sa treba nechať aj vtiahnuť vírom noci :).

Našá prvá spoločná foto ever Zdroj: Opäť rodinný archív

No a skrátka do tohto môjho rozpoloženia prišiel jeden fešáčisko, ktorý mal hory a turistiku rád. A vlastne v momente, keď do môjho života vstúpil, vtedy tá pomyselná rozhádzaná skladačka začala do seba zapadať. Som to už na fejsbúku z časti načrtla. Skrátka hory a láska k ním nás spojili. Napriek všetkým životným peripetiám, je totok také „naše“, čo nás zatiaľ vždy priviedlo na spoločný chodník. Dobre hovorím Ivčo? Šak sa aj ty vyjadri :))))

6,5. Mobily

Mobily v lese, na prechádzke…. pokiaľ sa dá, tak odložiť. Ide o to, že tú danú chvíľu, tak neprecítime, keď vkuse do niečoho čumákujeme a cinkajú nám správy. Ale teraz pozor! Mňa teda často práve s mobilom uvidíte. Snažím sa fotiť, natáčať a nechce sa mi brať veľký foťák. A minule som dokonca príspevok na fb, naďobkala práve cestou na Maguru. Hanba mi!!!!! Ja to beriem tak z časti pracovne, ale nie je to dobré. Fakt to treba dať z času na čas bokom a skrátka danú chvíľu, len tak precítiť.

No a na záver Záver

Ak nie ste stotožnení s názormi, ktoré tu predostieram, tak máme dosť vážny problém. Lebo ja mám jediný správny návod na život a všetci ostatní sú lietadielka :). Len toľko som chcela.

«

»

Napíšte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No connected account.

Please go to the Instagram Feed settings page to connect an account.